• English

2014.gada 4.februārī Briselē notika kārtējā Eiropas Komisijas Sociālā dialoga komitejas (EK SDK) poligrāfijas nozarē darba grupas sanāksme.

2013.gada 8.maijā notika pirmā poligrāfijas nozares darba devēju un darba ņēmēju organizāciju tikšanās, kuras laikā nolēma, ka 2014.gadā jārīko konference kopā ar EGIN (European Graphic Industry Network) pētniekiem un mācību spēkiem par prasmēm un kompetencēm, un mācību iestādēm nozares speciālistu sagatavošanā.

 

08.05.2013: pirmā poligrāfijas nozares darba devēju un darba ņēmēju organizāciju tikšanās

2013.gada 18.novembra sanāksmē nolēma izpētīt situāciju dažādās Eiropas valstīs un 2014.gada 24.-25.septembrī Berlīnē rīkot noslēguma konferenci „Nākotnes prasmes ( kompetences) poligrāfijas nozarē” (Future skills in the graphical industry).

 

Nākotnes prasmes (kompetences) poligrāfijas nozarē

Viena no galvenajām tēmām darba grupā bija par Eiropas Reģionālās attīstības fonda (European Regional Development Fund) darbību. Vācu un norvēģu kolēģi fonda darbību saistīja ar potenciālu tirgus un konkurences izkropļošanu – Vācija žēlojās, ka kādas poļu firmas darbības dēļ nācies slēgt kādu vācu poligrāfijas uzņēmumu, savukārt kolēģis no Norvēģijas Nīls Edvards Killi sūdzējās par kādu Latvijas firmu, kas, ieguvusi Eiropas un valsts finanšu palīdzību, konkurē Norvēģijas tirgū ar lētākām cenām un atņem darbu norvēģiem.

Kad pajautāju, vai viņš domā „Livonia Print”, tad saņēmu apstiprinošu atbildi. Uz iebildi, ka Eiropā visi var piedalīties brīvā tirgū vienlīdzīgi, ka viņš taču zin, kā strādā un izskatās „Livonia Print”, jo ir bijis vizītē Latvijas uzņēmumā, Nīls atbildēja, ka viņam nekas neesot pret uzņēmuma modernizāciju, tomēr esot jāizvērtē publiskās naudas pielietojums, lai neiznīcinātu norvēģu poligrāfijas nozari.

Tajā brīdī nožēloju, ka uzņēmumā „Livonia Print” nav arodbiedrības, jo tādā gadījumā man būtu vairāk informācijas par uzņēmuma finanšu līdzekļiem, lai varētu detalizēti paskaidrot reālo situāciju.

 

Attēlā no kreisās: Nīls Edvards Killi (Norvēģija), Veli Peka Heino (Somija), Aldis Misēvičs (Latvija)

Šis atgadījums Eiropas Komisijas Sociālā dialoga komitejā mani rosināja uz pārdomām, ka nu ir pienācis tas brīdis, ka darba devējiem, jo īpaši tiem, kuri sadarbojas ar ārzemēm un piedalās starptautiskajos iepirkumos, jāveicina arodbiedrību veidošanās uzņēmumā, nevis jābremzē, jo var rasties situācija, ka vienīgais uzņēmuma aizstāvis starptautiskajā līmenī var būt tieši Latvijas Poligrāfijas nozares arodbiedrība.

4.februāra darba grupas sanāksmē piedalījās 16 arodbiedrību un 6 darba devēju organizāciju delegāti, tādēļ Eiropas Komisijas pārstāvis Stefans Keupens (Stefaan Ceuppens) pauda zināmu neizpratni par zemo apmeklētības līmeni un izteica cerību, ka „esam tikai ceļa sākumā”, un ka viss ar laiku sakārtosies”.

 

Informāciju sagatavoja

Aldis Misēvičs                                                                            Latvijas Poligrāfijas nozares arodbiedrības (LPNA) priekšsēdētājs

Tālr.: +371 29463620

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

seventeen − 8 =